Prius

تاریخچه

در اکتبر سال ۱۹۹۷ میلادی خودروی تویوتا پریوس با شعار ” به موقع و برای کمک به قرن ۲۱ ام ” به عنوان اولین خودروی هیبرید تولید انبوه در دنیا، به فروش رسید. امروزه تویوتا پریوس در بیش از ۴۴ کشور جهان به فروش می رسد و به کاهش انتشار گاز سمی CO2 و در نتیجه کاهش آلودگی کمک می کند و با فروش بیش از 3.500.000 دستگاه تا به حال پرفروش ترین خودروی هیبرید دنیا شناخته شده است.

نسل های پیشین

نسل اول

نسل دوم

نسل سوم

مروری بر تاریخچه

مشخصات فنی

اولین نسل پریوس که در سال 1997 تولید و عرضه شد به عنوان اولین خودروی تولید انبوه با تکنولوژی هیبرید مجهز به موتور 1.5 لیتری VVT-i بنزینی و یک موتور الکتریکی بود.
این سیستم هیبرید می توانست متناسب با شرایط مختلف رانندگی، بهترین حالت توزیع نیرو را بین دو موتور الکتریکی و بنزینی برقرار سازد.
در این نسل از گیربکس CVT استفاده شد که به انتقال بهینه نیرو به چرخ ها کمک می کرد.
1 تیپ NK-NHW10
وزن وزن خالص (kg) 1240 - -
ابعاد طول (mm) 4275 - -
عرض (mm) 1695 - -
ارتفاع (mm) 1490 - -
فاصله محورها (mm) 2550 - -
موتور نوع موتور 4سیلندر خطی - -
حجم موتور 1496 - -
حداکثر قدرت (hp\rpm) 58/4000 - -

مروری بر تاریخچه

مشخصات فنی

تویوتا نسل دوم پریوس را در سپتامبر سال 2003 میلادی عرضه کرد و در پی آن جوایز متعددی را از آن خود کرد.
جوایزی همچون : جایزه طراحی زیبا در سال 2003 ، انتخاب خودروی سال آمریکای شمالی در سال های 2003 و 2004 و جایزه خودروی سال اروپا در سال 2005 از جمله جوایزی بود که تویوتا پریوس در آن سال ها دریافت کرد.
پیشرانه استفاده شده در نسل دوم پریوس ارتقاء یافت که باعث افزایش 50 درصدی قدرت خروجی موتور و پایین تر آمدن قدرت سوخت شد.
در نسل دوم پریوس ابداعاتی نیز به چشم می خورد که پیش از این در هیچ خودرویی استفاده نشده بود. از جمله این تکنولوژی ها به سیستم هوشمند پارک خودرو و سیستم S-VSC که به کنترل پایداری خودرو کمک می کرد، میتوان اشاره کرد.
2 تیپ S G
وزن وزن خالص (kg) 1250 1270
ابعاد طول (mm) 4445 4445
عرض (mm) 1725 1725
ارتفاع (mm) 1490 1490
فاصله محورها (mm) 2700 2700
موتور نوع موتور 4سیلندر خطی 4سیلندر خطی
حجم موتور 1496 1496
حداکثر قدرت (hp\rpm) 77/5000 77/5000

مروری بر تاریخچه

مشخصات فنی

سومین نسل پریوس در سال 2009 معرفی شد.
موتور استفاده شده در این نسل، بزرگتر از نسل پیشین و به حجم 1.8 لیتر بود که کاهش سوخت 23 درصدی نسبت به مدل قبلی خود از بهترین عمکردهایش به شمار آمد.
در حالی که نسل اول پریوس معرفی موفقی از این خودرو داشت، نسل دوم با معرفی نسلی پیشرفته تر بیش از پیش این خودرو را مطرح کرد تا با معرفی نسل سوم این مدل به علت ایمنی خودو موفقیت در عملکرد هیبریدی به یکی از بهترین خودروها در بازار تبدیل گردد.
نسل سوم پریوس برنده عنوان خودروی سال ژاپن در سال های 2009 و 2010 شد.
3 تیپ G S L
وزن وزن خالص (kg) 1350 1350 1310
ابعاد طول (mm) 4460 4460 4460
عرض (mm) 1745 1745 1745
ارتفاع (mm) 1490 1490 1490
فاصله محورها (mm) 2700 2700 2700
موتور نوع موتور 4سیلندر خطی 4سیلندر خطی 4سیلندر خطی
حجم موتور 1797 1998 1832
حداکثر قدرت (hp\rpm) 99/5200 99/5200 99/5200

نسل فعلی

پریوس ;ایمن

دارای۷ عدد کیسه هوا

 • راننده
 • سرنشین جلو
 • زانویی راننده
 • جانبی سرنشینان جلو
 • پرده ای سرنشینان جلو وعقب

پریوس; پیشرو

 • موتور ۱.۸ لیتری ۴ سیلندر ، DOHC
 • ۱۶ سوپاپ با تکنولوژی VVT-i
 • ولتاژ کار برقی 600 ولت
 • ولتاژ باتري 201/6 ولت
 • نوع باتري HV باتري هيبريدنيكل متال
 • حداکثر قدرت موتور ۱۲۱ اسب بخار

پریوس; دوستدار محیط زیست

 • انتشار آلایندگی فوق العاده پایین ( دارای رتبه SULEV )
 • مصرف سوخت ترکیبی 4.5 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
 • امکان انتخاب حالت های EV/ECO/POWERبرای رانندگی.
پریوس در جدیدترین مدل خود گامی بسیار مهم به سمت محیط زیست برداشته است. در یک جمله می توان نسل جدید را این چنین توصیف کرد: ” خودرویی زیبا و پاک برای داشتن زمینی زیبا و پاک “. پریوس در این مدل بیش از پیش به رهبری در رأس همه خودروهای هایبریدی ظاهر شده است. کمپانی تویوتا در این راستا به شدت بر روی تکنولوژی هیدروژنی نیز تمرکز دارد.
اما این خودرو در نسل جدید خود مجهز به موتور ۱٫۸ لیتری VVTi است که مجدد به منظور کارایی بیشتر طراحی شده است. پریوس به دنبال ارتقاء و افزایش بهره وری همه جانبه است. در همین راستا پریوس با استفاده از چرخه اتکینسون (Atkinson cycle) که گازهای گرم خروجی را سرد کرده و به کاهش دمای موتور کمک قابل توجهی می کند، در این حالت احتراق خودرو در مقایسه با خودروهای معمولی به سبب پورت های ورودی افزایش می یابد.
تویوتا پریوس ۲۰۱۶ نسبت به مدل قبلی خود در طول و عرض تغییراتی داشته است. چراغ های جلویی این خودرو حالت اشکی سال ۲۰۰۴ خود را حفظ کرده است اما در بدنه خطوط جدیدی به آن اضافه شده که به بالا رفتن این خودرو به زیبایی بصری کمک شایانی کرده است.
چراغ های LED و چراغهای عقب هر دو کوچکتر و متمایز از مدل های فعلی بوده و رو به پایین کشیده شده اند.

تکنولوژی امروز و آینده

از زمان راه اندازی نسل اول پریوس در ژاپن در سال ۱۹۹۷ عنوان سفیر تکنولوژی کمپانی تویوتا را به خود اختصاص داد.
این خودرو در تولید تمامی نسل های خود پیشرفت و معرفی تکنولوژی های کاراتر از پیش را با خود به ارمغان آورده است. در حقیقت پریوس تولید شد تا حیات پیشرفت و تکنولوژی را تضمین کند.
از تکنولوژی های به کار رفته در این خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:
از طریق تجهیز این خودرو به رادارهای جانبی و عقب راننده قادر است که به درستی به تصمیم گیری های آنی در زمانی که خودروها به آن، چه در طرفین و چه در عقب، درست درجایی که راننده در آینه با نقاط کور روبه رو است بپردازد. سنسور پارک عقب هوشمند به رانندگان کمک می کند تا رد مکان هایی که امکان مانور و پارک بسیار اندک است، مانند پارکینگ ها، راننده به راحتی و با بهره از این امکانات به پارک خودرو بپردازد.
سنسورها و دوربین به کار رفته در خودرو به راننده امکان این را می دهد تا به راحتی فضای پارک را تشخیص و خودرو را پارک کند.
صفحه نمایش این خورو به صورتی طراحی شده است این صفحه نمایش ۴٫۲ اینچ و تمام رنگی است . بخش سمت راست سرعت، سطح سوخت و دیگر داده های اولیه را ارائه می دهد و بخش سمت چپ یک صفحه نمایش چندگانه که در آن راننده می تواند محتوای مورد نظر را با استفاده از یک سوئیچ بر روی فرمان انتخاب کند.
این تکنولوژی با نشان دادن اطلاعات کیلومتر خودرو بر روی شیشه جلو به راننده این امکان را می دهد تا بدون اینکه چشم از جاده بردارد اطلاعات مورد نیاز مانند سرعت خودرو را بر روی شیشه جلو ببیند.

تکنولوژی هیبرید

خودروهای هیبریدی خودروهایی هستند که برای حرکت کردن از ترکیب دو یا چند منبع متفاوت قدرتی استفاده می کنند .انواع خودروهای هیبریدی وجود دارند که از سوخت های متفاوتی نظیر گازهای پروپان، سی ان جی، هیدروژن یا انرژی خورشیدی برای تولید قدرت پیش برنده خود استفاده می کنند .نوع تکنولوژی های بکار رفته در طراحی و ساخت اینگونه سیستم ها با توجه به شرکت سازنده، متفاوت هستند .به طور کل می توان خودروهای هیبریدی را به عنوان خودرویی دوگانه با قدرت ترکیبی بین یک موتور درون سوز و یک موتور الکتریکی معرفی کرد که تنها با سوخت گیری موتور بنزینی، موتور الکتریکی هم توسط انرژی حرکتی موتور شارژ شده و با حرکت هر دو با هم یا تنها موتور الکتریکی، باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش گازهای آلاینده محیط زیست می شوند
این تکنولوژی که برای اولین بار توسط تویوتا به تولید انبوه رسید، امروزه به علت هزینه بالای سوخت و پر رنگ شدن مسائل زیست محیطی و افزایش آلودگی هوا و خطرات حاصل از آن، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است

عملکرد خودروی هیبریدی

لحظه شروع به حرکت

شتاب گیری و سرعت گرفتن

ترمز گیری

توقف کامل

زمانی که خودرو شروع به حرکت میکند تا سرعت کمتر از 45km/h اگر باتری هیبرید افت ولتاژ نداشته باشد- خودرو تنها با نیروی محرکه برقی حرکت می کند. در این وضعیت مصرف بنزین و نیز آلایندگی صفر است.
وقتی راننده پدال گاز را فشار داده و می خواهد شتاب بگیرد، در سرعت های بیش از 45km/h موتور بنزینی بطور اتوماتیک روشن شده و به نیروی محرکه برقی اضافه میگردد.
در این وضعیت اضافه نیروی محرکه تولید شده باعث شارژ باتری هیبرید نیز میشود.
در این وضعیت نیز مصرف و آلایندگی بصورت بهینه انجام میشود.
در کنار سیستم ترمز هیدرولیکی (شامل ABS و غیره) ، یکی از ویژگی های منحصر به فرد خودروهای هیبریدی دارا بودن سیستم ترمز احیا کننده می باشد که هنگام برداشتن پا از روی پدال گاز در سرپایینی و یا ترمزگیری، وارد عمل شده و انرژی حاصل از ترمز را به صورت انرژی الکتریکی در باتری ذخیره می کند
هنگامیکه خودرو متوقف می شود، موتور بنزینی بطور اتوماتیک خاموش می شود. و همچنان خودرو در وضعیت برقی آماده به حرکت می ماند. این امر باعث صرفه جویی در مصرف بنزین و نیز آلایندگی می گردد.
در صورتی که باتری هیبرید افت ولتاژ پیدا کند، موتور بنزینی روشن شده و آنرا شارژ میکند.

خدمات پس از فروش

تعمیرگاه مرکزی ایرتویا در سال 1357 در شهر تهران به منظور ارائه خدمات پس از فروش کلیه خودروهای تویوتا تاسیس گردید كه در چند سال اخير ارائه خدمات به خودروهای لکسوس را نیز شامل گشته است.
هدف این واحد پس از سال ها بهبود کیفیت خدمات پس از فروش خودروهای تویوتا در سرتاسر ایران و جلب رضایت مشتریان گرامی با به کارگیری استانداردهای کیفیتی و بهترین ابزار آلات و تجهیزات مدرن دنیا بوده است.
کسب امتیاز TSM جهانی و بهترین خدمات پس از فروش تویوتا در ایران از دیگر افتخارات ایرتویا در عرصه تجارت خدمات پس از فروش خودرو در ایران می باشد.اين واحد با برنامه ريزي دقيق و پروسه كاري منظم ، موجبات آسايش مشتريان را فراهم آورده كه تعامل مابين مشتريان گرامي با سيستم حاكم بر واحد سرويس ، از بروز مشكلات احتمالي جلوگيري به عمل آورده است.
هم اکنون شرکت ایرتویا به عنوان اولین وارد کننده خودروهای هیبرید، با آموزش نیروهای حرفه ای و متخصص و تعمیرگاه های تجهیز شده به آخرین تکنولوژی ها، تمامی تدابیر را جهت ارائه هر چه بهتر خدمات پس از فروش در نظر گرفته است.