شرکت توسعه خدماتی بازرگانی آریتا (نمایندگی مرکزی ایرتویا)


[IRANDNN_PUBLISHSTARTDATE:dd]

آزمایش رانندگی تویوتا پریوس توسط خبرنگاران حوزه خودرو

آزمایش رانندگی تویوتا پریوس توسط خبرنگاران حوزه خودرو

تویوتا پریوس به عنوان پرفروش ترین و محبوب ترین خودروی هیبرید دنیا شناخته می‌شود. خودرویی که در طول مدت زمان تولید خود رکوردهای بسیار زیادی را به ثبت رسانده است. پریوس اولین خودروی هیبرید تولید انبوه تویوتا به حساب می آید. پریوس اولین خودروی هیبرید با تیراژ بیش از ۶ میلیون دستگاه به حساب می آید. پریوس به عنوان یکی از خودروهای دوست دار محیط زیست شناخته می‌شود. به همین خاطر ورود این خودرو در بازار با استقبال بی نظیری همراه بود. این خودرو در بازار ایران نیز از اقبال خوبی همراه بوده و طرفداران زیادی دارد. با ورود نسل چهارم پریوس در بازار ایران فرصتی ایجاد شد تا این خودرو توسط اصحاب رسانه و خبرنگاران حوزه خودرو مورد تست و بررسی قرار گیرد. به همین خاطر برنامه ی تست این خودرو در یکی ازفرودگاه های شرق تهران انجام شد. برنامه ای که بخاطر حضور تعداد زیادی از اصحاب رسانه در دو روز جداگانه انجام شد.


انقلابی بزرگ برای هیبریدی ها

پریوس در سال ۱۹۹۷وارد بازارهای جهانی شد. پیش از عرضه به بازار، در سال ۱۹۹۵ در نمایشگاه اتومبیل توکیو نسخه کانسپت آن معرفی شد. نسل اول پریوس با کد XW10 در کلاس خودروهای سدان تولید و وارد بازار شد. مدل اول این خودرو با نام NHW10 تنها برای بازار ژاپن عرضه شدند. البته تعداد محدودی هم برای بازار انگلستان، استرالیا و نیوزلند نیز تولید و بفروش رسید. پریوس تا پایان فوریه سال ۲۰۰۰ توانست به فروش ۳۷۴۲۵ دستگاه دست یابد. در سال ۲۰۰۰ تویوتا مدل NHW11 را برای دیگر بازارهای جهانی مثل آسیا، اروپا، اقیانوسیه و آمریکا عرضه کرد. خودرویی که از همان ابتدا با استقبال و فروش بسیار خوبی همراه شد. پیشرانه مورد استفاده در نسل اول پریوس ۴سیلندر خطی با حجم ۱.۵ لیتر است. با توجه به عرضه دو مدل از این خودرو در نسل اول، پیشرانه ها نیز با تغییراتی همراه بوده است.

در مدل NHW10 پیشرانه بنزینی قادر به تولید ۵۸ اسب بخار قدرت در ۴۰۰۰ دور بردقیقه و حداکثر گشتاور ۱۰۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور بردقیقه است. پیشرانه هیبرید این مدل نیز قادر به تولید ۴۰ اسب بخار قدرت و ۳۰۵ نیوتن متر گشتاور است. در مدل NHW11 این پیشرانه با کمی تغییرات همراه بوده است. قدرت پیشرانه به ۷۰ اسب بخار در ۴۵۰۰ دور بردقیقه و حداکثر گشتاور به ۱۱۰ نیوتن متر در ۴۲۰۰ دور بردقیقه افزایش یافته است. همچنین پیشرانه هیبریدی مدل NHW11 قادر به تولید ۴۴ اسب بخار قدرت در ۱۰۴۰ دور بردقیقه و ۳۵۰ نیوتن متر گشتاور است. جعبه دنده مورد استفاده در نسل اول از نوع CVT است.


دو مدل نسل اول پریوس علاوه بر تفات در بخش فنی، از نظر ابعاد و اندازه نیز کمی با هم تفاوت دارند. مدل اول پریوس (NHW10) دارای طول ۴۲۷۵ میلیمتر و مدل دوم (NHW11) دارای طول ۴۳۰۸ میلیمتر است. ارتفاع این دو مدل نیز به ترتیب ۱۴۹۱ و ۱۴۶۳ میلیمتر است. البته عرض هر دو مدل ۱۶۹۵ میلیمتر و فاصله بین محور جلو و عقب ۲۵۵۰ میلیمتر است. نسل اول پریوس تا پایان زمان تولید خود (۲۰۰۳) به رکورد فروش ۱۲۳۰۰۰ دستگاه دست یافت. میزان فروشی که برای یک خودروی هیبرید بی سابقه و دست نیافتنی بوده است.

نسل دوم پریوس با ظاهری کاملا متفاوت تر وارد بازار شد. تویوتا نسل دوم را با یک طراحی جدید و متفاوت عرضه کرد. خودرویی که حالا به عنوان یک هاچ بک متوسط شهری شناخته می شود. سال ۲۰۰۳ نسل دوم به عنوان مدل ۲۰۰۴ وارد بازار شد. ژاپن، آمریکا و چین بازار هدف این خودرو به حساب می آید. نسل دوم نیز یا یک پیشرانه ۱.۵ لیتری ۴سیلندر VVT-i عرضه شد. این پیشرانه قادر به تولید ۷۶ اسب بخار قدرت در ۵۰۰۰ دور بردقیقه و ۱۱۵ نیوتن متر گشتاور در ۴۲۰۰ دور بردقیقه است. پیشرانه الکتریکی نسل دوم پریوس نیز ۶۷ اسب بخار قدرت در ۱۲۰۰ دور بردقیقه و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. نسل دوم پریوس با کد XW20 روانه بازار شد. این خودرو دارای طول 4450 میلیمتر، عرض ۱۷۲۵ میلیمتر و ارتفاع ۱۴۹۰ میلیمتر است. همچنین وزن خالص آن ۱۳۱۷ کیلوگرم و فاصله بین محور جلو و عقب ۲۷۰۰ میلیمتر است.


پریوس با توجه به تأثیر در کاهش آلودگی محیط زیست و همچنین افزایش قیمت مواد سوختی نظیر بنزین از فروش بسیار خوبی در نسل دوم خود برخوردار بوده است. نسل دوم پریوس با فروش بیش از ۱۱۹۲۰۰۰دستگاه توانست رکورد جدیدی در فروش خودروهای هیبرید به ثبت رساند. این نسل تا پایان سال ۲۰۰۹ برروی خط تولید قرار داشت.

سومین نسل از تویوتا پریوس در مارچ ۲۰۰۹ تولید و به عنوان مدل ۲۰۱۰روانه بازارهای جهانی شد. این خودرو در نمایشگاه اتومبیل آمریکا در ژانویه سال ۲۰۰۹ نیز معرفی شد. در این نسل، طراحی و بخش فنی دست خوش تغییرات جدیدی بود. ظاهر پریوس نسل سوم با تغییراتی در چراغ های جلو و عقب، سپرها و داخل کابین نیز همراه بوده است. همچنین تویوتا برای اولین بار از پیشرانه ۱.۸ لیتری ۴ سیلندر خطی در این مدل استفاده کرد.

پیشرانه بنزینی جدید دارای ۹۸ اسب بخار قدرت در ۵۲۰۰ دور بردقیقه و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور در ۴۰۰۰ دور بردقیقه است. البته مجموع قدرت پیشرانه بنزینی و هیبرید نسل سوم پریوس ۱۳۴ اسب بخار قدرت است. در بازار ایران نیز تنها یک دستگاه پریوس نسل سوم توسط شرکت ایرتویا وارد کشور شده است. همچنین تعدادی پریوس نسل سوم نیز وارد تاکسیرانی کشور شدند. نسل سوم پریوس توانست از موسسه ایمنی Euro Ncap ۵ستاره ایمنی را دریافت کند. این خودرو تا پایان سال ۲۰۱۵ برروی خط تولید قرار داشت و بیش از ۱۶۸۸۰۰۰ دستگاه از آن بفروش رسید.


نسل چهارم پریوس در حالی وارد بازارهای جهانی شد که تویوتا توانسته بود تا اواسط سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۴۰۰۰۰۰ دستگاه پریوس را بفروش برساند. این میزان فروش تنها برای نسخه لیفت بک پریوس محسوب می شود. در حالی دیگر مدل های تولیدی این خودرو هم از فروش بالایی برخوردار بوده اند. برای مثال مدل Prius V از سال ۲۰۱۱ تا آپریل سال ۲۰۱۶ توانست به فروش بیش از ۶۳۴ هزار دستگاه دست یابد. البته فروش کلی مدل های مختلف پریوس از سال ۱۹۹۷ تا ژانویه ۲۰۱۷ به بیش از ۶۱۰۰۰۰۰ دستگاه رسیده است.

سال ۲۰۱۵ در نمایشگاه خودروی لاس وگاس، تویوتا از نسل چهارم پریوس رونمایی کرد. خودرویی که طراحی آن به کلی تغییر کرده بود و ظاهری خاص تر داشت. این خودرو در سال ۲۰۱۵ به عنوان مدل ۲۰۱۶ وارد بازارهای جهانی شد. هم اکنون نیز پریوس توسط شرکت ایرتویا نماینده رسمی محصولات تویوتا در ایران بفروش می رسد.

پریوس سواری در فرودگاه

پریوس یک خودرو هیبرید خانوادگی محسوب می شود. خودرویی که در بازارهای جهانی برای مصرف روزانه مخصوصاً مسیرهای پرترافیک گزینه ی بسیار خوبی محسوب می شود. پریوس آزمون خود را پس داده است و به عنوان یک خودروی کم مصرف با کمترین میزان آلایندگی شناخته می شود. بدون اغراق یکی از بهترین گزینه ها برای رانندگی در شهر است. اما ایرتویا اینبار برنامه متفاوتی برای این خودروی پرفروش درنظر گرفت. برنامه ای که در آن، پریوس سبک و سیاق رانندگی متفاوتی را تجربه کرد. باند یکی از فرودگاه های شرق تهران محلی برای خبرنگاران و اصحاب رسانه بود تا نگاهی متفاوت به پریوس داشته باشند. این فرودگاه در کیلومتر ۵۳ جاده تهران-سمنان واقع شده است. این فرودگاه با کمترین شیب ممکن و مسیر صاف محل مناسبی برای آزمایش و تست فنی پریوس به حساب می آید. در قسمتی از مسیر با قرار دادن پایلون‌های مختلف با فواصل معین بخشی از تست به پایداری و هندلینگ پریوس اختصاص داده شده بود.


متفاوت باش مثل پریوس

درنگاه اول طراحی شوکه کننده ای دارد. شاید به راحتی آن را نتوان برای اولین بار هضم کرد. اما با کمی چرخ زدن در اطراف پریوس متوجه ویژگی های طراحی این خودرو خواهید شد. طراحی خاص و در عین حال متفاوت پریوس به خوبی شما را در بین دیگر خودروها متمایز می کند. از جلو پنجره بسیار باریک و چراغ های کشیده چند ضلعی جلو گرفته تا چراغ های عموی عقب و باله ی خاص را می توان جزو ویژگی های پریوس برشمرد. انتخاب خودروهایی مثل پریوس برای افرادی که به دنبال متفاوت بودن هستند، گزینه ی مناسبی است. طراحی پریوس جدید یکنواخت و خسته کننده نیست. پس با خیال راحت به سراغ این خودروی با کیفیت ژاپنی بروید.

بی صدا حرکت کن و لذت ببر

هیبرید پرفروش ژاپنی از یک پیشرانه بنزینی ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری با قدرت ۹۵ اسب بخار بهرمند است. در کنار این پیشرانه، موتور برقی پریوس نیز قادر به تولید ۷۱ اسب بخار قدرت است. البته مجموع قدرت تولیدی دو پیشرانه ۱۲۱ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور است. این پیشرانه آلومینیومی از چرخه احتراق اتکینسون بهره می برد. در چرخه اتکینسون (Atkinson Cycle) گازهای گرم خروجی به صورت گازهای سرد خارج می شوند که به کاهش دمای پیشرانه و افزایش احتراق کمک شایانی می کند. پریوس بخاطر بهرمندی از پیشرانه هیبرید تا سرعت ۴۵ کیلومتر برساعت کاملا بدون صدا کار می کند. شاید تنها صدایی که خواهید شنید، صدای موسیقی مورد علاقه شما از سیستم صوتی JBL خودرو باشد. البته سیستم صوتی JBL به صورت آپشن برروی خودرو نصب می شود.

با ورود به کابین و قرار گرفتن پشت فرمان، بخاطر طراحی داشبورد احساس خالی و خلوت بودن خودرو به شما دست می دهد. فضای نسبتا پهن و بزرگ داشبور به نوعی باعث شده تا کابین خودرو جادار بنظر برسد. رنگ بندی سفید و مشکی در جای جای کابین نیز علاوه بر ایجاد تضاد زیبا باعث شده تا به خوبی بخش های تفکیک شده را ملاحظه کنید. در پریوس همانند یاریس تمام بخش صفحه کیلومتر شمار در قسمت مرکزی داشبورد تعبیه شده است. همه ی اطلاعات خودرو اعم از میزان مصرف سوخت، سرعت در حال پیماش، دمای محیط بیرون، وضعیت جعبه دنده، چراغ های چک و... در صفحه بالایی داشبورد به  صورت دیجیتال به نمایش در می آید.


کابین پریوس در کنار جادار بودن فضا برای حمل ۵ سرنشین از طراحی زیبایی برخوردار است. وقتی می خواهید پیشرانه را روشن کنید بخاطر وجود پیشرانه هیبرید به هیچ عنوان صدایی به گوشتان نمی رسد. پیشرانه هیبرید بدون صدا و آلایندگی کار می کند. برای رانندگی ترمز دستی پدالی را فشار دهید تا خلاص شود. اهرم جعبه دنده پریوس علاوه بر موقعیت قرار گیری بسیار خاص، دارای طراحی مینیاتوری و زیبا است.

با قرار دادن جعبه دنده در وضعیت D حرکت را آغاز می کنیم. کاملا بی صدا و لرزش. دقیقا حس یک خودرو لوکس را به شما می دهد. اما زمانی که پدال گاز را بیشتر فشار می دهید و صفحه کیلومتر شمار عدد ۴۶ را نشان می دهد همه چیز فرق می کند. در اینجا دیگر خبری از بی صدایی و صفر شدن مصرف سوخت نیست. البته در وضعیت سکون و حرکت با دنده عقب، پیشرانه هیبرید فعال است. تأخیر تعویض دنده در پریوس با مجهز بودن به جعبه دنده E-CVT کاملا بی معنا است. پدال گاز را تا انتها فشار دهید. صدای بسیار جزئی از پیشرانه خواهید شنید که رفته رفته افزایش می یابد. فرمان با روکش چرم کاملا دردستانتان قرار دارد. شاید تا پیش از رانندگی با پریوس، در ذهن خود آن را به عنوان یک خودروی تنبل تصور می کردید. اما باید گفت پریوس آن روی دیگر سکه ای هم دارد. پیشرانه ۱۲۱ اسب بخاری ۱.۸ لیتری پریوس به خوبی در مواقع شتابگیری عملکرد بالایی از خود نشان می دهد. شتاب صفر تاصد پریوس ۱۰.۵ ثانیه و وزن خالص آن ۱۳۷۵ کیلوگرم است.

در بخشی از مسیر هم تست هندلینگ پریوس را سنجیدیم. با توجه به پهنای کم لاستیک و ارتفاع خودرو نباید انتظار داشت که درسرعت های بالا و عبور از موانع به صورت مارپیچ پریوس هندلینگ فوق العاده ای از خود نشان دهد. اما در طول چند دوری که مسیر مارپیچ طی می شد بدون اغراق باید گفت کنترل خودرو آسان تر از حد تصور بوده است. پریوس برای یک مسافرت های درون شهری نیز گزینه ی مناسبی است. مصرف سوخت کم این خودرو از نظر اقتصادی برای همه مناسب است. ضمن آنکه استفاده از خودروهای هیبرید علاوه بر کاهش آلودگی هوا در کاهش میزان مصرف سوخت نیز تأثیر بسیار زیادی دارد. 

تعداد امتیازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1049)
گروه خبر: تست درایو
کد خبر: 391