اخبار و اطلاعیه ها

تاریخچه خودروهای هیبرید مسابقه ای تویوتا
تعداد امتيازات: (2)

تاریخچه خودروهای هیبرید مسابقه ای تویوتا

29 مرداد 1396 Article Rating

سال ۱۹۹۷ تویوتا پریوس هیبرید تولید و روانه بازار شد که در آن زمان خبری از مسابقات اتومبیلرانی خودروهای هیبرید نبود. تویوتا در سال ۲۰۰۵ تصمیم به حضور در مسابقات اتومبیلرانی هیبرید گرفت و با سرمایه گذاری قابل توجهی پا به این عرصه گذاشت. این شرکت ژاپنی در اولین حضور خود در مسابقات اتومبیلرانی هیبرید با خودرو لکسوس GS450h حضور پیدا کرد. لکسوس GS450h در ژانویه سال ۲۰۰۶ به عنوان اولین خودروی مسابقه ای هیبرید تویوتا در مسابقات ۲۴ ساعته توکاچی "Tokachi" حضور پیدا کرد. خودرویی که با یک پیشرانه ۶سیلندر خورجینی بنزینی و هیبرید با ۳۴۱ اسب بخار قدرت شرکت کرد و در بین ۳۳ شرکت کننده جایگاه ۱۷ را در اولین حضور به خود اختصاص داد.

تویوتا برای سال ۲۰۰۷ پروژه خود را برروی تویوتا سوپرا انجام داد. خودرویی که برای مسابقات سال ۲۰۰۷ در نظر گرفته شده بود تویوتا سوپرا HV-R بود که برپایه نسخه محبوب سوپرا GT بهینه سازی شده بود. سوپرا GT500 از یک پیشرانه ۸سیلندر ۴.۵ لیتری با ۴۸۰ اسب بخار قدرت بهرمند می باشد. سوپرا HV-R با وزن خالص ۱۰۸۰ کیلوگرم نمایش بسیار خوبی نسبت به لکسوس GS450h نشان داد.

تویوتا با کسب افتخارات قابل توجه در سری مسابقات ۲۴ ساعته "توکاچی" تصمیم به ورود در رقابت های اتومبیلرانی استقامتی (WEC) یا ۲۴ ساعته لمانز گرفت. مسابقاتی که در آن قوانین جدیدی تصویب شده بود و خودروها می بایست با وزن کمتری نسبت به مسابقات قبلی داشته باشند. به همین خاطر تویوتا برای بررسی هرچه بیشتر برروی خودروهای مسابقه هیبرید از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ به طور کامل برروی این خودروها تحقیق کرد و باگذشت ۶ سال با معرفی خودروی تویوتا TS030 با پیشرانه ۸ سیلندر ۳.۴ لیتری به مسابقات ۲۴ ساعته لمانز وارد شد.

 مدل ۲۰۱۳ TS030 با کمی تغییرات در بخش فنی و شاسی و افزایش قدرت پیشرانه به ۵۳۰ اسب بخار قدرت وارد مسابقات ۲۴ ساعته لمانز شد. البته TS030 مدل ۲۰۱۳ نیز با کمی تغییرات ظاهری همراه بوده است که با بهبود ضریب آیرودینامیک همراه بوده است. در سال ۲۰۱۴ قوانین مسابقات لمانز با تغییرات سخت گیرانه همراه بود که در آن کاهش مصرف سوخت مهمترین قوانین برای شرکت کنندگان بود، به همین خاطر تویوتا با معرفی مدل جدید با نام TS040 و دستکاری در بخش پیشرانه و افزایش حجم آن به ۳.۷ لیتر توانست به استاندارد مسابقات دست پیدا کند.

برای مسابقات ۲۴ لمانز سال ۲۰۱۵ خودروی هیبریدی تویوتا با تغییرات مختلفی همراه بود که بیش از ۸۰ درصد از قطعات داخلی تغییر کرد. اما در سال ۲۰۱۶ قوانین جدید اعمال شد که تیم های شرکت کننده مجبور به کاهش حجم پیشرانه ها شدند. تویوتا برای حضور در مسابقات لمانز ۲۰۱۷ با خودروی جدید TS050 Hybrid وارد شد. خودرویی که از یک پیشرانه ۶ سیلندر خورجینی توربوشارژر با حجم ۲.۴ لیتر و ۴۹۳ اسب بخار قدرت و باطری لیتیوم-یون بهرمند بوده است. این پیشرانه در مجموع قدرتی نزدیک به ۱۰۰۰ اسب بخار تولید می کند. خودرویی که سه دستگاه از آن در مسابقه ۲۴ لمانز ۲۰۱۷ شرکت داده شد که با بدشانسی همراه بودند.

نظرات ارسال شده

هم اکنون هيچ نظري ارسال نشده است. شما مي توانيد اولين نظردهنده باشد.

ارسال نظر جديد

نام

ایمیل

گروه های خبری
آرشیو اخبار